wybieramy źródło ciepła

Jakie jest najlepsze źródło ciepła? Budowa domu to spory wydatek, więc przy wyborze ogrzewania pytamy: ile to będzie kosztowało? Wydatki nie skończą się wraz z wyborem paliwa, dopiero się zaczną 😉 Tani kocioł może być mniej sprawny i generować wyższe comiesięczne koszty. Na droższe i bardziej wydajne źródło ciepła może nie być nas stać, ale można jeszcze starać się o specjalną pożyczkę. No i wygoda – sąsiad chwali sobie swojego kopciucha i w ramach treningu kilka razy dziennie schodzi do kotłowni, a u nas żona sama z dwójką dzieci przez cały dzień, więc będzie kląć na takie rozwiązanie. Najlepsze źródło ciepła to takie, które jest optymalne dla użytkownika, nie dla sąsiada. Optymalne to słowo – klucz, bo idealne jeszcze nie istnieje.

DOSTĘPNOŚĆ

KOSZTY INWESTYCYJNE

KOSZTY EKSPLOATACYJNE

WYGODA

Jeśli tylko sieć gazowa przebiega w pobliżu domu zwracamy się do gazowni o wydanie warunków podłączenia do sieci. Gazownia wykonuje przyłącze do granicy działki na nasz koszt, na odcinek od granicy działki do kotła zlecamy projekt budowlany.

Zakup kotła gazowego kondensacyjnego to średni koszt 3-5 tys. zł. Koszt zasobnika na ciepłą wodę użytkową waha się w granicach 1,5 – 2,5 tys. Będzie potrzebny specjalny wkład kominowy.

Gaz ziemny ciągle jest jednym z najtańszych paliw, rachunki płacimy przez cały rok, ale są uzależnione od zużycia gazu – w sezonie grzewczym większe, latem dużo mniejsze. Żywotność kotła przedłużą regularne przeglądy i konserwacja. Obowiązkowy coroczny przegląd instalacji gazowej i wentylacyjnej.

Kotły gazowe są niemal bezobsługowe, kilka dostępnych przycisków, kocioł dostosowuje swoją moc do aktualnych warunków pogodowych.

OLEJ OPAŁOWY I GAZ PŁYNNY

DOSTĘPNOŚĆ

KOSZTY INWESTYCYJNE

KOSZTY EKSPLOATACYJNE

WYGODA

Paliwo płynne trzeba dowieźć i zmagazynować. W domu należy zapewnić pomieszczenie na magazyn paliwa, a na działce mieć dostatecznie dużo miejsca, żeby zmieścił się zbiornik gazowy w odpowiedniej odległości od co weekendowego grilla 😉

Kocioł gazowy czy olejowy to podobny wydatek jak kocioł na gaz ziemny. Przyda się również zasobnik na ciepłą wodę użytkową. Do kosztów inwestycyjnych zaliczamy również koszt budowy magazynu paliwa, zakup pojemników na olej opałowy, koszt wydzierżawienia zbiornika na gaz, specjalny wkład kominowy. Instalacja gazowa nie obędzie się też bez projektu.

Paliwa płynne są jednymi z najdroższych, a ich cena w przyszłości jeszcze będzie rosnąć. Obowiązkowy coroczny przegląd i konserwacja w razie potrzeby.

Urządzenia na paliwo płynne są łatwo sterowalne, proste w obsłudze, podobnie jak na paliwo gazowe.

PALIWO STAŁE

(WĘGIEL, MIAŁ WĘGLOWY, EKOGROSZEK, DREWNO, BRYKIET, PELET, OWIES, SŁOMA)

DOSTĘPNOŚĆ

KOSZTY INWESTYCYJNE

KOSZTY EKSPLOATACYJNE

WYGODA

Opał stały również trzeba dowieźć i zmagazynować.

Kocioł stałopalny to koszt w granicach od 4 – 6 tys. dla kotłów zasypowych do 10 – 12 tys. dla kotłów z podajnikiem. Dodajmy do tego zasobnik na ciepłą wodę użytkową, a w niektórych przypadkach również zbiornik buforowy. Kiedy warto go zastosować można przeczytać TUTAJ. Kosztem inwestycyjnym będzie także budowa wiaty na drewno, czy składu paliwa w domu oraz komin przystosowany do spalania wybranego paliwa.

Paliwo stałe należy do najtańszych i łatwodostępnych. Co roku należy zadbać o przegląd kotła, komina oraz instalacji wentylacyjnej. W razie potrzeby częściej zlecać czyszczenie komina.

To rozwiązanie wiąże się ze stałą obsługą, rozpalaniem, dokładaniem do pieca, dźwiganiem, czyszczeniem komina. Palenia w piecu stałopalnym trzeba się nauczyć. Automatyka nowoczesnych kotłów steruje i wentylatorem i pracą pomp i o tyle ułatwia obsługę.

ENERGIA ZAWARTA W POWIETRZU, ZIEMI I WODZIE

DOSTĘPNOŚĆ

KOSZTY INWESTYCYJNE

KOSZTY EKSPLOATACYJNE

WYGODA

Na wyciągnięcie ręki jest powietrze, gorzej z ziemią – potrzebny spory niezabudowany obszar na poziomy kolektor, a pionowe sondy także muszą być oddalone od siebie w pewnej odległości, najgorzej z wodą – na specjalne korzystanie z wód potrzebne są pozwolenia.

Pompa ciepła jest jednym z najdroższych rozwiązań pod względem inwestycyjnym. Najtańsza jest powietrzna – to gotowe urządzenie, składające się z jednostki montowanej w domu i drugiej umieszczanej na zewnątrz. 18-25 tys.
Do kosztu pompy ciepła gruntowej i wodnej doliczamy budowę dolnego źródła ciepła (kolektor pionowy lub poziomy, studnie czerpalną i zrzutową). Są modele fabrycznie wyposażone w zasobnik na ciepłą wodę oraz takie bez zasobnika, dokupujemy go osobno. Warto i należy instalację wyposażyć w bufor.
Kosztem będzie również opracowanie projektu doboru oraz operatu wodnoprawnego jeśli jest zasadny.

To najlżejsze dla kieszeni źródło ciepła. Mimo, że pompa ciepła działa na prąd, który jest stosunkowo drogi, to w zależności od wydajności PC z 1kW energii elektrycznej wytworzy 2,5 – 4,5kW energii cieplnej. Można powiedzieć, że 3/4 energii potrzebnej dla budynku mamy za darmo z otoczenia. Nie potrzebny komin, nie zanieczyszczamy lokalnie środowiska. Więcej o pompach ciepła można poczytać TUTAJ.

Urządzenie jest niemal bezobsługowe, sterowniki dbają o płynną pracę urządzenia.

PRĄD ELEKTRYCZNY

DOSTĘPNOŚĆ

KOSZTY INWESTYCYJNE

KOSZTY EKSPLOATACYJNE

WYGODA

Dostępny. Kłopot może być z wielkością mocy i w rejonach, gdzie częściej niż gdzie indziej wprowadza się dwudziesty stopień zasilania albo często zrywa naziemne linie przesyłowe.

Koszt zakupu kotłów elektrycznych, pieców akumulacyjnych, nagrzewnic elektrycznych są podobne do kotłów gazowych, ale odchodzi koszt budowy przyłącza i komina. Instalację elektryczną i tak będziemy kłaść, należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie mocy – w grę wchodzi instalacja trójfazowa.

Energia elektryczna jest stosunkowo droga, ale przy ogrzewaniu na prąd istnieje możliwość wyboru optymalnej taryfy. Brak potrzeby corocznych przeglądów instalacji.

Bezobsługowe. Sprowadza się do przełączania na tryb zimowy i letni.

Jak widać jest w czym wybierać, a to tylko podstawowe rozwiązania. Dopuszczalne są wszelkie kombinacje oraz wspomaganie jednego paliwa drugim, jeśli wystarcza miejsca na instalowanie kilku źródeł ciepła i gdy w danym wypadku jest to ekonomicznie uzasadnione. Przed wyborem optymalnego źródła lub źródeł ciepła należy zdać sobie sprawę z tego, że im mniej chcemy wydawać na ogrzewanie co miesiąc tym bardziej powinniśmy się skupić na ograniczeniu ucieczki ciepła z budynku i zmniejszeniu zapotrzebowania na ciepło w ogóle.

Jeśli uważasz, że wpis jest wartościowy, podziel się nim z innymi.

as-gips