Grzejniki pokojowe tradycyjne

Grzejniki stalowe i aluminiowe mają tę zaletę, że mają małą bezwładność cieplną dzięki swojej małej pojemności. Szybko się nagrzewają, ale też i szybko stygną. Sprawia to, że łatwo jest sterować temperaturą w pomieszczeniach z takimi grzejnikami i na ich reakcję nie trzeba długo czekać.

➠ Do wyboru są grzejniki o różnych wysokościach od 20 do 90 cm, różnych długościach od 40 cm do 3 m, różnych głębokościach – typ 11, 22, 33, 44  z podłączeniem bocznym, dolnym lub środkowym, z przednią płytą profilowaną lub płaską.

➠ Dostępne są również takie w wykonaniu higienicznym, czyli bez wewnętrznego radiatora oraz bocznych i górnych osłon, o różnych głębokościach: typ 10, 20, 30.

Grzejniki łazienkowe i pokojowe dekoracyjne

Kropka nad „i” Twojej łazienki lub pokoju. Popularne drabinki w najróżniejszych formach i kolorach oraz bardziej wyszukane formy z nadrukowanym obrazem lub z lustrem.

➠ Zwróć uwagę nie tylko na wygląd grzejnika, ale i moc przy określonej temperaturze zasilania.
➠ Ważna jest także funkcjonalność, którą można zwiększyć, stosując grzałkę elektryczną czy też dodatkowy wieszak na mokre ręczniki.

➠ Przyjrzyj się jak rozstawione są podłączenia grzejnika. To ważna informacja zwłaszcza, gdy planujesz niewielki remont lub tylko wymieniasz stary grzejnik na nowy.

➠ Pamiętaj, że grzejnik umieszczony w okolicy okna lub na ścianie zewnętrznej lepiej oddaje ciepło. Jeśli u Ciebie jest inaczej, wybierz grzejnik o 10 – 15% większy.

➠ Aby jak najdłużej Ci służył staraj się o niego dbać i nie narażaj na ciągły kontakt z wodą, bo to stopniowo niszczy powłokę grzejnika.

Grzejniki dekoracyjne

➠ Jesteś tradycjonalistą czy miłośnikiem nowoczesnego dizajnu lub designu jak kto woli?

➠ Może masz stylowe wnętrze, do którego zupełnie nie pasują współczesne grzejniki, lub odwrotnie – potrzebujesz podkreślić nowoczesny styl swojego domu czymś oryginalnym i funkcjonalnym jednocześnie.

➠ A co powiesz na połączenie pionowego grzejnika z lustrem – praktyczne rozwiązanie do łazienki i przedpokoju.

➠ Pamiętasz żeliwne grzejniki? Tu znajdziesz tradycyjne żeberka oraz ozdobne „pałacowe” w stylu retro, stojące na nóżkach i wiszące.

➠ A może cenisz żeliwo za trwałość, ale szukasz grzejnika o nowoczesnym wzorze?

Dobierając moc grzejnika zwróć uwagę na temperaturę zasilania.

➠ Ogrzewanie miejskie i to z kotłem na paliwo stałe będzie miało najwyższą temperaturę zasilania (75 – 90oC).

➠ Kotły gazowe i olejowe z reguły wytwarzają mniejszą temperaturę w instalacji (70oC).

➠ Jeśli posiadasz pompę ciepła lub kocioł kondensacyjny, temperatura w instalacji nie przekracza 55oC.

Za każdym razem dobierając grzejnik zwróć uwagę na jego moc przy odpowiedniej temperaturze zasilania!

Grzejniki nietypowe i specjalne

➠ Grzejnik narożny? Byłby idealny do zamontowania w rogu pokoju na dwóch ścianach zewnętrznych, zapobiegając wykraplaniu się wilgoci w tym problematycznym miejscu.

➠ A może taki z zimną tylną ścianką, albo z wentylatorem, który wspomaga naturalne rozprowadzanie ciepła – taki będzie super przy ogrzewaniu niskotemperaturowym, bo wspomaga słabą wówczas konwekcję.

➠ Grzejnik z dużą odpornością na korozję – idealny w miejscach, gdzie jest większa wilgotność powietrza → miedziano – aluminiowy.

➠ Wąski i wysoki, 40 – 80 cm na 1,4 – 2 m, doskonały tam gdzie wąsko – na filarach, słupach i na tym wąskim kawałku ściany koło okna balkonowego.

➠ Albo szeroki i niski (ale naprawdę niski – taki na 20 cm razem z konsolą montażową) – będzie super wzdłuż dużych przeszkleń albo pod ławeczkami.

➠ Grzejnik kanałowy, idealny przy oknach tarasowych. Z podestem aluminiowym lub drewnianym, z możliwością wymiany po sezonie grzewczym na pełny podest wypełniony tym samym materiałem wykończeniowym co cała podłoga w pomieszczeniu. Ma to znaczenie zwłaszcza przy oknach tarasowych, bo zapobiega zanieczyszczeniu wnętrza grzejnika.

➠ Albo grzejnik do montażu wewnątrz ściany, schowany za maskującą żaluzją – nada się szczególnie na poddasza pod okna połaciowe oraz wszędzie tam, gdzie jest wąsko a ogrzać trzeba, czyli korytarze, garderoby, wiatrołapy. Nie zabierze miejsca, można schować go wewnątrz ścianki gipsowo – kartonowej.