farby

Najszybszym sposobem na zmianę charakteru wnętrza jest pomalowanie go. Możliwości w tym zakresie, jakie niesie dzisiaj rynek sprawiają, że efekty mogą być spektakularne, bez angażowania wielu środków. Internet jest pełen inspiracji i narzędzi do wizualizacji – każdy znajdzie coś dla siebie. Kolory farb, ich struktury, efekty specjalne, wytrzymałość, odporność na uszkodzenia zębem czasu i ręką losu – jest w czym wybierać. My postawiliśmy na Śnieżkę – producenta farb Śnieżka i Magnat – oraz na firmę Blue Dolphin – producenta różnego rodzaju taśm malarskich i tynkarskich oraz narzędzi, które przydadzą się przy remoncie – m.in. wałków, kuwet i kratek, pędzli i szczotek budowlanych.

Była kolorowa – ma być biała

jak pomalować ciemną ścianę na biało – bez prześwitów, bez przebijania , bez konieczności nakładania wielu warstw farby

Oczyścić powierzchnię – zlikwidować to, co się nie trzyma, uzupełnić ubytki, odczekać do pełnego wyschnięcia tych miejsc, wyszlifować i odpylić

Wybór farby – farba gruntowa wyrówna chłonność podłoża a jej gęsta konsystencja odetnie ciemny kolor, zniweluje różnice barw. Jeśli ściana była pomalowana farbą akrylową lub lateksową, pomalowanie jej gruntem polimerowym spowoduje, że następna warstwa farby będzie się ślizgać po powierzchni ściany a malowanie pierwszej warstwy będzie znacznie utrudnione. Gruntujemy, jeśli po przetarciu suchą ręką powierzchni suchej ściany na dłoni zostaje osad

Farba odpowiedniej jakości – można kupić zwykła tanią farbę i namachać się wałkiem, kilka razy przemalowując pokój i czekając aż poprzednia warstwa farby wyschnie. Można też kupić farbę lepszej jakości, która zapewni dużo lepsze krycie. Patrz nie na cenę opakowania farby a na jej właściwości – wydajność z 1 l i ilość niezbędnych warstw do nałożenia.

Warto wybrać farbę, która ma właściwości optycznego maskowania refleksów świetlnych – padające na tak przygotowana powierzchnię światło rozprasza się, zamiast uwypuklać niedoskonałości podłoża – idealny wybór dla fanów oglądania filmów z projektora na ścianie.

Ważne szczegóły – farba przeterminowana traci swoją strukturę i właściwości kryjące, dla dokładnego krycia lepiej kupić nową. Malować następną warstwę dopiero po całkowitym wyschnięciu poprzedniej warstwy farby – inaczej kolor nie będzie jednolity. Jeśli na opakowaniu nie ma nic o rozcieńczaniu farby – nie rób tego – pozorna oszczędność może być bardziej kosztowna niż myślisz.

Narzędzia – wałek ze średnim włosiem nabierze i naniesie odpowiednią ilość farby i nie pozostawi prześwitujących miejsc. Kuweta, do której nalewasz farby powinna być sucha.

Technika malowania – zbyt mocne rozcieranie farby na ścianie spowoduje słabsze krycie. Lepiej zrobić to zdecydowanie ale delikatnie, rozprowadzić farbę w różnych kierunkach, a potem wykończyć długimi i słabszymi pociągnięciami

Warunki pracy – temperatura między 10 a 25oC to najbardziej odpowiednie warunki do malowania. Po każdej naniesionej warstwie odpoczywamy i dajemy powierzchni całkowicie wyschnąć – minimum 4 godziny.

grunt lateksowy

Jeśli ściana pomalowana zwykłą farbą zabrudziła się

radzimy sobie tak:

Słabsze zabrudzenia – umyć ciepłą wodą lub wodą z dodatkiem łagodnego detergentu, myć pianą, niezbyt mocno trzeć, zwłaszcza ściany kolorowe. Przemycie tylko miejsca wybrudzenia w przypadku zwykłych farb, może skończyć się albo myciem całej ściany, albo ponownym malowaniem, bo zwykłe farby nie są odporne na zabrudzenia i tarcie, a razem z plamą zmywa się też kolor. Jeśli myjesz pianą, na koniec przemyj czystą wodą i pozostaw do wyschnięcia.

Trudniejsze plamy – sadza, dym papierosowy, zacieki, olej – zmywaj mydłem malarskim, potasowo – sodowe mydło zmyje nawet tłuszcz. Mydło należy rozpuścić w ciepłej wodzie, a po myciu ścianę zmyć czystą wodą. Miejsca, gdzie trudne plamy nie zmyły się całkowicie trzeba będzie przemalować farbą przeznaczoną do plam i zacieków, która ma świetne krycie i odizoluje plamę, a potem pomalować farbą docelową.

farba na zacieki i plamy

Matowa czy satynowa?

Matowa – prosta w nakładaniu, maskuje nierówności ściany i niedociągnięcia malującego, zapewnia oddychanie ścian i łatwo usuniesz z niej plamy i zabrudzenia

Satynowa – odbijają dużo światła, więc i rozjaśniają ciemne pomieszczenia, ale uwypuklają niedoskonałości ścian. Są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne i nadają się do szorowania

farba matowa lateksowa
farba satynowa

Farby do zadań specjalnych

Łazienka i kuchnia – odporna na wilgoć, plamy i szorowanie, także na rozwój grzybów. Jak to robi? Zawiera silikon, który chroni przed wilgocią i sprawia, że powłoka trudno się ściera oraz cząsteczki srebra, które nie dopuszczają do rozwoju grzybów i bakterii.

farba lateksowa do kuchni i łazienki

Sypialnia i pokój dziecka – materiały budowlane, meble, panele podłogowe i wykładziny dywanowe mogą emitować formaldehyd i powodować bóle głowy, problemy z koncentracją, podrażnienia oczu i dróg oddechowych. Istnieją farby bez tzw. lotnych związków organicznych – ekologiczne, ale też takie, które robią więcej – wyłapują z powietrza formaldehyd i  zamienia go na parę wodną.

farba do pokoju dziecka anty formaldehyd

Garaż i spiżarnia – niższa temperatura, wilgoć, uszkodzenia mechaniczne, zabrudzenia – poradzi sobie farba olejno – ftalowa, która jest wytrzymała na środki czyszczące i dezynfekujące, tworzy powłokę trudnozapalną, odporną na zarysowania i uszkodzenia.

farba olejna do drewna i metalu

Taśmy malarskie do odcinania koloru – jak zrobić to dobrze

Strzeżmy się pozornych oszczędności – takiej taśmy zwykle wychodzi dużo, zwłaszcza jak decydujemy się na fikuśny motyw na ścianie z użyciem kilku kolorów. Chcąc zaoszczędzić decydujesz się wtedy na tanią taśmę malarską, ale efekt końcowy często rozczarowuje. Taśma podcieka, odkleja się zanim zaczniemy malować, zrywa się razem z farbą.

Zanim nakleisz taśmę upewnij się, że ściana jest czysta i sucha. Jeśli przystępujesz do prac oczyść ją z kurzu i pyłu, jeśli ją wstępnie zagruntowałeś – odczekaj aż całkowicie wyschnie.

Przyklejając taśmę dociśnij ją do ściany – to zminimalizuje podsiąkanie farbą. Sprawdź czy nie utworzyłeś zakładek i pęcherzy.

Jeśli dwie stykające się pod kątem powierzchnie chcesz pomalować różnymi kolorami, to zwróć uwagę na bardzo dokładne przyklejenie taśmy w narożniku. Wszystkie niedokładności będą bardzo widoczne. Jeśli narożnik jest wklęsły zastosuj wałek z osłoną boczną, żeby chronić niemalowaną płaszczyznę, lub wybierz płaski pędzel ze skośnym włosiem do pomalowania krawędzi styku.

Jak nakładać? Wybierz mały wałek lub pędzel, maluj tak, żeby farba zachodziła na taśmę. Farby na wałku nie może być zbyt dużo, bo to wzmocni klej na taśmie i spowoduje odejście taśmy razem z podłożem – od razu dobrze ją rozwałkuj, zwłaszcza przy taśmie. Nie może być też rozwodniona, bo będzie się lała po ścianie i nici z precyzyjnego malowania, powstaną zacieki.

Kiedy oderwać? Taśma ma na opakowaniu informację jak długo może być przyklejona. Zwykle odrywa się ją jak tylko zauważ się wysychanie farby. Za taśmę nie szarpiemy – odrywamy delikatnym ruchem ale zdecydowanym, nie ciągniemy jej w dół ani do góry – zawsze zgodnie z kierunkiem malowania.

taśma malarska
jak odcinać kolory przy malowaniu ścian

Jak przyklejać taśmę malarską, malować oraz jak i kiedy odklejać taśmę malarską

Kaloryfery

Stare powłoki farby grzejnikowej należy, jeśli potrzeba, odrdzewić szczotką drucianą, a łuszczącą się farbę usunąć i zmatowić powierzchnię papierem ściernym. Na suche, odtłuszczone i zimne grzejniki nałóż pędzlem, wałkiem lub natryskowo akrylową emalię przeznaczoną do grzejników, która jest odporna na temperaturę do 80oC i zachowuje trwały kolor, nie żółknąc wraz z upływem lat i wahań temperatury.

farba do kaloryferów
farba do kaloryferów

Posadzki betonowe

Pierwsze co trzeba zrobić to sprawdzić stan posadzki. Świeżo wylane powierzchnie można malować dopiero po 4 tygodniach sezonowania. Powierzchnia powinna mieć fakturę papieru ściernego – potrzebny do tego będzie kwas murarski.

Zniszczone powierzchnie trzeba wyrównać, wypukłości zeszlifować, wgłębienia wypełnić zaprawą. Istniejące powłoki usunąć, zmyć i spłukać. Malujemy powierzchnię suchą, szorstką, bez kurzu i nietłustą.

Pierwsza warstwa farby do betonu powinna być rozcieńczona wodą – ok. 20% – użyj pędzla. Następne warstwy nakładaj bez rozcieńczania – możesz użyć wałka lub natrysku. Maluj w temperaturze od 10 do 30oC i upewnij się, że poprzednia warstwa farby wyschła zanim nałożysz kolejną, trwa to zwykle 4 godziny. Jeśli posadzka będzie narażona na ścieranie nanieś 3 warstwy farby.

farba do betonu

Strona powstała w oparciu o informacje naszych partnerów handlowych – ŚNIEŻKA, MAGNAT, BLUE DOLPHIN

as-gips